Tomíci pro jiné 2017

Turistický oddíl TOM 2607 Střelka se ve spolupráci se ZŠ K.Dvořáčka opět zapojil do projektu „Poznáváme Českou republiku“, který je dotován MŠMT přes Asociaci TOM. V rámci projektu se žáci postupně seznamovali s přírodními zajímavostmi i historickými památkami na území České republiky. Účastníci projektu se podíleli na nákladech dle rozpočtů jednotlivých akcí.
- Olomouc – návštěva Pevnosti poznání
- Brno – Objevujeme dotykem – návštěva vědeckého centra VIDA
- Ostrava – návštěva ZOO – vytváření vztahu k přírodě
- Chotěbuz – poznávání života na počátku středověku

Olomouc – návštěva Pevnosti poznání
Naše třída využila nabídky organizace A-TOM k účasti na poznávací akci. Ve čtvrtek 2. února jsme se brzy ráno sešli v Orlové na autobusovém nádraží a jeli do Havířova, kde jsme nastoupili do vlaku RegioJet. Cesta s obsluhou se nám velmi líbila a skoro s lítostí jsme vystupovali v Olomouci. Tramvají jsem dojeli do centra města, prohlédli si orloj a historické i moderní kašny a sochy. Pěšky jsme došli k Pevnosti poznání a postupně procházeli jednotlivá oddělení. Nejvíce nás zaujala expozice Rozum v hrsti, nejen gyroskopem, ale také soutěží o nejlepší koncentraci myšlenek. Pak jsme si odpočinuli při programu v Planetáriu a už byl čas na návrat. Tramvají jsme jeli k vlakovému nádraží, kde jsme znovu nastoupili do Regiojetu. Autobus nás pak dopravil zpět do Orlové. Den plný nevšedních zážitků skončil.

Brno – návštěva vědeckého parku VIDA
V úterý 27. června jsme se vydali do Brna, abychom navštívili zábavný vědecký park VIDA. Užili jsme si cestování autobusem, vlakem i tramvají. VIDA centrum nás zaujalo od prvního okamžiku. Téměř vše bylo možno vyzkoušet vlastníma rukama a tak jsme byli neustále v pohybu. Před polednem začala vědecká show plná mrazivých efektů – Ledoleto. Po show jsme se ještě věnovali prohlížení a zkoušení exponátů. Tramvají jsme se vrátili zpět do centra Brna a zašli se podívat na Brněnského draka. Akce se nám velmi líbila.

Archeopark Chotěbuz
Dne 15. září 2017 navštívili žáci sedmých tříd Archeopark v Chotěbuzi. Zde získali mnoho informací o životě Slovanů žijících na našem území. Děti si také vyzkoušeli, jak se v minulosti mlelo obilí, rozdělával oheň, tkaly látky, střílelo z luku a psalo na voskové tabulky. V muzejní části archeoparku jsme měli možnost vidět předměty, které archeologové vykopali na daném území hradiště. Historická exkurze všechny žáky velmi zaujala a obohatila o nové vědomosti.

Zoo
Dne 21.9.2017 se žáci prvních tříd vydali se svými patrony z 9.tříd na svůj první výlet do Zoo v Ostravě. Bohužel počasí nám nepřálo, ale vůbec to nevadilo, i tak děti viděly spoustu zvířat. Všem dětem se výlet velmi líbil, a všechny děti se už těší na další společnou akci.

Tomíci pro jiné
Neorganizovaná mládež 2016
Turistický oddíl TOM 2607 Střelka se ve spolupráci se ZŠ K.Dvořáčka zapojil do projektu „Poznáváme Českou republiku“, který je dotován MŠMT přes Asociaci TOM. V rámci projektu se žáci postupně budou seznamovat s přírodními zajímavostmi i historickými památkami na území České republiky. Účastníci projektu se budou podílet na nákladech dle rozpočtů jednotlivých akcí.

- Brno – návštěva vědeckého parku VIDA
- Hrabyně, Darkovičky – památníky 2.světové války
- ZOO Ostrava – ochrana přírody
- Chotěbuz – počátky středověku
- Liberec – IQ park, aquapark, příroda Jizerských hor

Liberec 26. – 29. 10. 2016
K návštěvě Liberce a jeho atrakcí jsme vybrali čas podzimních prázdnin. K dopravě jsme využili levnou nabídku společnosti RegioJet a k ubytování nám nabídla prostory místní základní škola. Během čtyř dnů jsme procvičili svůj mozek v iQLandii, zaplavali si v aquaparku, poučili se i pobavili v Dinoparku a ZOO. Využili jsme i možnosti v době státního svátku navštívit místní radnici a pohovořit s primátorem města. Místní zajímavé atrakce jsou i při využití všech slev finančně náročné a tak jsme byli vděční za dotace Města Orlová a Asociace TOM ČR.

Archeopark Chotěbuz
Dne 11.10. se žáci sedmých a pátých tříd zúčastnili historické exkurze do Chotěbuzi. V archeoparku si nejprve poslechli poutavé vyprávění o životě lidí v minulosti. Poté si mohli prohlédnou předměty, které se nám z této doby dochovaly. Nakonec následovala prohlídka hradiště a jednotlivých obydlí. No a jako správní lovci si žáci mohli i vyzkoušet střelbu z luku na cíl, dobývání hradiště nebo drcení obilí.

Zoo
Dne 17.5.2016 se žáci prvních tříd vydali na svůj první výlet do Zoo v Ostravě. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli vidět mnoho zvířat ve svých výbězích. Dokonce jsme se zúčastnili komentovaného krmení žiraf a mohli si pohladit kozičky. Kromě učitelů se dětem věnovali i jejich patroni z 9. tříd.

Hrabyně, Darkovičky – památníky 2.světové války
Dne 27.4. se zúčastnili žáci osmých a devátých tříd ZŠ K.Dvořáčka exkurze za poznáním novodobé historie kraje. Žáci navštívili památník 2.světové války v Hrabyni a vojenské opevnění v Darkovičkách. Během exkurze si žáci upevnili své znalosti a získali i mnoho dalších zajímavých informací o životě lidí za války.

Brno – návštěva vědeckého parku VIDA
V rámci projektu Tomíci pro jiné jsme ve středu 16.března vyjeli vlakem do Brna, abychom navštivili zábavný vědecký park VIDA. Užili jsme si cestování autobusem, vlakem i tramvají. VIDA centrum nás zaujalo od prvního okamžiku. Zpočátku byl nejoblíbenějším exponátem tobogán, ale brzy jsme začali zkoumat i další zajímavá zařízení. Téměř vše bylo možno vyzkoušet vlastníma rukama a tak jsme byli neustále v pohybu. Před polednem začala vědecká show. Dva vidátoři nám předvedli různé pokusy o působení atmosférického tlaku. Pak jsme si ještě doprohlíželi zbytek exponátů a jeli zpět do centra Brna. Byli jsme se podívat na Brněnského draka a už byl čas jít na zpáteční vlak.

21. 11. 2017