Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Beseda s hasičem a strážníkem městské policie

Beseda s hasičem a strážníkem městské policieV dubnu jsme se věnovali tématu dopravní výchovy a také prevenci, předcházení úrazům a ošetření drobných poranění. Seznamovali jsme se s náplní práce zaměstnání souvisejících s integrovaným záchranným systémem, tedy s prací  lékaře, záchranáře, zdravotní sestry, policisty, strážníka a hasiče. Podařili se nám domluvit pro děti dvě besedy.

První z nich byla s hasičem SDH Dětmarovice, panem Latou, který je rodičem jednoho z dětí navštěvujících školní družinu. Pan Lata přinesl dětem na ukázku část zásahového hasičského obleku. Přilbu a  ohnivzdornou třívrstvou bundu si děti mohly i vyzkoušet. Viděly i  speciální opasek a nástroj k rozbíjení skla a řezání bezpečnostních pásů sloužících k vyprošťování osob z automobilu. Se zaujetím hovořil pan Lata o tom, co je náplní práce hasiče a při jakých událostech a situacích hasiči zasahují. Také, co lze hasit práškovým, pěnovým, vodním a sněhovým hasícím přístrojem, jak požárům předcházet a jak se zachovat, když požár vypukne. Za pomocí projekce na promítacím plátně mohly děti vidět techniku a druhy hasičských zásahových vozidel od pozemních, vodních, hasičský automobilový jeřáb, pásový obojživelný transportér, vyprošťovací speciál. Čas byl také pro odpovědi na zvídavé otázky dětí. Beseda byla velmi přínosná. Na závěr dostaly děti od pana hasiče lízátka.

Druhá beseda proběhla se strážníkem Městské policie Bohumín, panem Uherkem. Děti společně jmenovaly a tipovaly, co je náplní práce strážníka, jak rozeznat od sebe příslušníka státní a městské policie podle uniformy a zásahového vozidla. Zopakovaly si, co patří k povinné a doporučené výbavě kola, jak předcházet úrazům v dopravě a jak se zachovat, jsme li účastníky dopravní nehody a nebo trestného činu. Prohlédly si část výstroje strážníka jako je taktická vesta, která je viditelně označena odznakem městské policie s osobním číslem strážníka a označením vpředu i vzadu. Mezi ukázkami byl také teleskopický obušek, baterka, slzotvorný prostředek, pouta, vysílačka a osobní střelná zbraň. Děti si mohly vyzkoušet neprůstřelnou vestu a vestu z reflexního materiálu, služební čepici a nechat si nasadit pouta. Pro zpestření programu si mohly děti prohlédnou část sbírky replik vojenských zbraní. Po zodpovězení otázek , týkajících se práce strážníka, dostaly děti za pozornost omalovánku  s dopravní tématikou a sladkou odměnu.

Děkujeme panu Latovi a panu Uherkovi, že nám věnovali svůj čas a byli ochotni besedy uskutečnit.

Za ŠD I.Uherková