Prosinec, měsíc, který nás provází na závěr kalendářního roku. Všichni se připravují na vánoční rodinnou pohodu, pečeme cukroví, zpíváme koledy, zdobíme byty. Všichni máme pocit, že je prosinec krátký a měl by trvat alespoň 3x déle, aby se vše stihlo doladit do posledního detailu.
Ne jinak je tomu ve školní družině.
S dětmi se pilně věnujeme nejenom tématům stanoveným Školním vzdělávacím programem školní družiny, ale také tématům spojeným s časem adventu.
Prosinec patří živé a neživé přírodě, kdy se děti seznamují s jednotlivými částmi přírody, koloběhem vody, složením půdy, složením vzduchu. Prohlížíme si encyklopedie, pouštíme si pohádky a dokumenty, malujeme naše poznatky. Děláme k těmto tématům i mnoho pokusů. Letos jsme přidali pokus nazvaný "rostoucí krystal". Kromě solných krystalů, které si dělaly děti buď samy nebo ve skupinkách, se každé oddělení pustilo do krystalu, s nímž jejich kolej soutěží. Držte prosím palečky kolejím Vašich dětí, za nejvyšší krystal přibude dané koleji bodík v jejích přesýpacích hodinách.
Pokud to dovolilo počasí, trávili jsme s dětmi čas také venku zimními radovánkami - koulovačky, stavba sněhuláka, stavba iglů, jízda na bobech, jízda na lopatách. Při tom jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, že sníh je voda.
Výtvarných a pracovních činností jsme si užili opravdu hodně. Kromě činností zaměřených k výše zmíněnému tématu jsme také vyráběli vánoční ozdoby, přáníčka a drobné dárky pro paní učitelky a hlavně naše milované rodiče. Některé šikovnější děti dokonce pekly cukroví s paní vychovatelkou Uherkovou.
Prosinec ale nebyl jen vzdělávacím měsícem, také jsme si s dětmi užili mnoho legrace a to hned při třech větších akcích.
Na začátku měsíce nás navštívil Mikuláš, následně jsme měli Vánoční bradavický ples a prosinec jsme tradičně zakončili seznámením se slezskými zvyky Vánoc.
Za vychovatelky ŠD, Strumínská Tereza