Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Beseda se zdravotní sestrou ve školní družině

Beseda se zdravotní sestrou ve školní družiněJiž v průběhu dubna jsme si v rámci měsíce bezpečnosti povídali o ošetření běžných úrazů a důležitých telefonních číslech. Tyto znalosti si děti mohly upevnit a prohloubit na besedě se zdravotní sestrou paní Piprekovou, která pracuje v Bohumínské městské nemocnici.

 Paní zdravotnice za námi přišla v pátek 6.5.2022 do školní družiny, aby dětem předvedla praktické ukázky ošetření. Přinesla s sebou  spoustu obvazového i jiného zdravotnického materiálu. Děti si vše mohly prohlédnou a osahat. Prozkoumaly i model lidského obratle.

Po krátkém úvodu, kdy se děti dozvěděly názornou formou, co znamená 5T ( ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti a transport), došlo na praktické ukázky ošetření. Jednalo se o krvácející poranění hlavy, namožené zápěstí, výron kotníku, zlomený malíček, zlomeninu předloktí. Děti tak mohly vidět, kdy se úraz dává do fixace pomocí ortézy a kdy je nutno  zranění - zlomeninu, umístit do sádry. Na rentgenových snímcích mohly rozpoznat, ve kterém místě se zlomenina nachází.

Protože paní zdravotnice potřebovala šikovnou pomocnici, proměnila se v ni žákyně 4. třídy Bára a u úkonů asistovala. Přišel se za námi podívat i zástupce ředitele p.učitel Czaja, který si chtěl dobrovolně nechat odebrat krev. Odběr se však nekonal, tak ho paní zdravotnice využila jako figuranta a a ošetřila krvácející ránu na hlavě.

Velké množství dětí se chtělo stát  figuranty pro další poranění. Bohužel, měli jsme na besedu jen hodinu času, tak se na všechny zájemce nedostalo.

Nejvíce děti zaujalo to, jak se dává ruka do sádry. Přiznaly, že se sádrování obávaly, protože nevěděly, co obnáší. Paní zdravotnice je uklidnila, že se nemají čeho bát a ujistila je, že sestřičky i lékaři jsou na děti v nemocnici hodní. Také doufá, že pokud se děti stanou svědky úrazu, dokážou drobná poranění ošetřit a  zavolat pomoc na správná telefonní čísla, která si zopakovali.

Za odměnu, na závěr besedy, dostaly děti od paní zdravotnice pochvalu, lízátko a pexeso. My jsme  poděkovali  za ochotu a zajímavě připravenou přednášku.

Za ŠD ved. vychovatelka I. Uherková