Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Prevence - popáleniny a úraz elektrickým proudem

Prevence - popáleniny a úraz elektrickým proudemNa začátku června jsme měli s dětmi ve školní družině téma Prevence prázdninových úrazů. 

V průběhu tohoto týdne jsme se s dětmi bavili o tom, jaké úrazy nás v létě mohou potkat, jak některé úrazy ošetřit, zopakovali jsme si důležitá telefonní čísla a opakovali si první pomoc.
V rámci tohoto tématu jsme s dětmi shlédli mnoho poučných videí, kde jsme se věnovali  nejenom úrazům, způsobeným naší nepozorností, ale také těm, které nám způsobí například klíště, vosa, had.
Nejčastějším úrazem, který řešíme v létě, bývají popáleniny a těm jsme se věnovali také na besedě, která byla věnovaná nejenom popáleninám od slunce, ale také těm, které se nám mohou stát doma horkou polévkou či čajem, dotekem o žhavé těleso, při neopatrném zacházení s elektrotechnickým zařízením.
Velkou částí této besedy byly popáleniny druhého a třetího stupně způsobeny elektrickým proudem, úraz, se kterým mám vlastní zkušenosti. Bavili jsme se s dětmi o tom, co je to elektrický proud a jak snadno může k takovým popáleninám dojít. Pro děti jsem měla připravenu presentaci, která jim ukázala v obrázcích, jak mohou takovéto popáleniny vypadat. Ukazovala jsem jim jen ty publikovatelné obrázky popálenin, vhodné k jejich věku, abych je upozornila na stupně popálenin.
Během mého vyprávění příběhu jsem mezi dětmi nechala kolovat torzo prodlužovací šňůry, která byla příčinou mého úrazu, děti tak měly možnost nahlédnou, jak vypadá prodlužovací šňůra uvnitř.
Závěr presentace pak byl věnován originálním fotografiím léčby mého úrazu.
Po samotném vyprávění jsem dala dětem možnost, zažít si tak trochu elektrický šok, za pomocí propisky, která po stisku vydávala jemné brnění. Dětem se nemohlo nic stát, důležité bylo, přiblížit jim chování elektrického proudu a toho, co jsem jim vyprávěla.
Je pravda, že některé z dětí odcházely se slzičkami v očích, když si uvědomily závažnost takového úrazu a toho, co se mohlo stát. Mnohé mne objímaly, jiné kladly doplňující otázky a to i následující den.
Bylo vidět, že příběh v dětech zanechal hluboký zážitek. Já pevně doufám, že si z mého vyprávění něco málo vzaly a takovéto podobné úrazy se jim obloukem vyhnou.
Strumínská Tereza