Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Vermikompostér v ŠD

Vermikompostér v ŠDV rámci inovativního vzdělávání jsme do školní družiny pořídili vermikompostér s násadou kalifornských žížal. Co to vermikompostér vlastně je? Jedná se o speciální multifunkční nádobu na zpracování domácího bioodpadu, který bychom jinak bez užitku vyhodili.

Po shlédnutí instruktážního videa si děti vermikompostér z šedého plastu samy sestavily. Jeho montáž nebyla nijak náročná. Po sestavení dna a vrchního patra natrhaly děti na dno na drobné kousky karton jako základ podestýlky. Na něj navrstvily speciální substrát. Pak už jen zbývalo umístit žížaly z malé krabičky do jejich nového domova. I když jsou žížaly hermafrodité, děti jim daly jméno Julie a Karel. Vermikompostér jsme umístili ve třídě na lehce přístupné místo, kde se mohou děti kdykoliv během dne na žížaly podívat.

 A co od pořízení vermikompostéru očekáváme? Děti budou moci sledovat životní cyklus žížaly od původních jedinců až po jejich potomstvo. Uvědomí si jejich význam a důležitost v přírodě. Žížaly přemění rostlinné zbytky na vermikompost a žížalí čaj. Získáme tak vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování rostlin v našich venkovních vyvýšených záhonech. Děti se naučí, jak se dá zpracovat bioodpad a co do vermikompostéru patří. Můžeme zde vkládat odkrojky a zbytky ovoce a zeleniny, ohryzky, zelené natě, čajové sáčky, rozdrcené vaječné skořápky, papírové ubrousky, navlhčenou lepenku, zbytky pokojových a venkovních rostlin, suché pečivo na malé kousky. Velké kusy musíme nakrájet na menší kousky, aby je žížaly lépe zpracovaly. Důležité je hlídat vlhkost, teplotu a žížaly nepřekrmovat.

Pokud se budeme o žížaly dobře starat, tak za 2-3 měsíce zaplní žížaly spodní patro a budeme jim moci přidat patro další. Doufáme, že se Juliím a Karlům bude u nás líbit.

Za ŠD I. Uherková